Architektura krajobrazu dla każdego

Projektowanie ogrodów jak i zarówno to wszystko związane z architekturą krajobrazu nie jest jakby się mogło zdawać niczym nowym. Historia sztuki tworzenia ogrodów sięga starożytności. Zarówno dawniej jak i współcześnie dobrze zaprojektowany ogród był symbolem zamożności oraz wysokiego stanu społecznego. Architektura krajobrazu na przestrzeni lat ewoluowała w stronę bardziej związaną z infrastrukturą miejską. Każde szanujące się miasto w Polsce powinno mieć swój, reprezentacyjny teren zieleni. Warszawa ma Łazienki, Białystok – Ogród Branickich. Architekci krajobrazu nie tylko zmieniają duże powierzchnie, czasami tworzą innowacyjną koncepcję donic w reprezentacyjnym punkcie miejskim, czy obsadzenie małego skweru. A wszystko po to by dane miejsce zamienić w ustronny, miły zakątek. Żeby jednak nie wydawało się iż architektura krajobrazu odnosi się tylko do projektów i aranżacji najbardziej wystawnych obszarów, warto pamiętać, iż architekci niejednokrotnie zajmują się także aranżowaniem ogródków przydomowych. Na to zagadnienie poświęcimy jednak oddzielny, kolejny post na tym blogu.

Posted in Architektura krajobrazu | Komentowanie nie jest możliwe

Specjaliści od pielęgnacji ogrodów

Zapewne ci z was, drodzy czytelnicy, którzy mieszkają w dużych, zatłoczonych miastach niejednokrotnie tęsknią za pewnego rodzaju spokojem i choćby chwilowym, a nawet złudnym, a jednak oderwaniem się od zgiełku i hałasu miasta. Taką możliwość dla części nas dają przydomowe ogrody. W dzisiejszych czasach jednak, gdy wciąż gonimy za pieniądzem, nie zawsze jest czas, aby o tą przydomową, zieloną oazę dostatecznie zadbać. Wtedy właśnie możemy zatrudnić w pełni profesjonalna i fachową firmę, która w zakresie swoich usług posiada nie tylko projektowanie i aranżowanie ogrodów, ale także ich systematyczną, regularną konserwacje. Podlewanie roślin, wyrywanie chwastów, nawożenie, a także grabienie liści i koszenie trawnika to zadanie dla takowych specjalistów. Za odpowiednim wynagrodzeniem są gotowi przez cały rok dbać o wygląd naszego ogrodu i o to by zawsze wyglądał reprezentacyjnie. Oczywiście nikogo nie namawiamy do skorzystania z tego typu usług. Pamiętać jednak trzeba, że jest to zawsze po pierwsze zaoszczędzony czas, a po drugie pieniądze wydane na to, a żebyśmy mieli gdzie odpoczywać po długim, ciężkim dniu pracy.

Posted in Architektura krajobrazu | Komentowanie nie jest możliwe

Ewolucja architektury krajobrazu

W dzisiejszych czasach w sposób znaczący i do tej pory w architekturze niespotykany, podniosła się ranga terenów zielonych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najpewniej to, iż w dobie, gdzie jest coraz więcej budynków mieszkalnych, fabryk, sklepów, człowiek wśród tej betonowej dżungli szuka azylu, odskoczni. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom większe miasta obok rozwoju kultury, postawiły na rozwój estetyki, tworząc pięknie zaprojektowane i zaaranżowane parki. Mniejsze miejscowości nie zostały jednak w tyle. Prawie wszystkie z nich mogą się poszczycić urokliwym „zielonym zakątkiem”. Kuszą nas w takich miejscach przede wszystkim rośliny i drzewa, ale przyznać trzeba, iż miło jest usiąść z ukochaną osobą na pięknie wystylizowanej ławeczce, przespacerować się specjalnie wyznaczonymi ścieżkami z kostki brukowej, które nie nastręczają problemów z nierównościami. Obecnie coraz więcej osób ma swoje większe lub mniejsze ogródki czy ogrody. Zaprojektowanie takowego i wykonanie projektu to naprawdę dochodowy interes, a satysfakcja z relaksu w takim miejscu- bezcenna. Rynek urządzania terenów zieleni przeżywa wielki wzrost. Klient może wybierać w dowolnych roślinach, drzewach, kwiatkach, krzewach. Oby ten rozwój i ta koniunktura trwała jak najdłużej, bowiem nie ma nic przyjemniejszego i estetyczniejszego niż ładny, zadbany „skrawek” zieleni. Czy to w mieście czy przy domu.

Posted in Architektura krajobrazu | Komentowanie nie jest możliwe

Architektura krajobrazu, a place zabaw

To już nie jest ani sen, ani mrzonka, lecz trend, w architekturze krajobrazu oraz architekturze w ogóle, z którego coraz częściej korzystają duże miasta, takie, jak choćby Warszawa. Chodzi tu o fakt wykorzystywania firm zajmujących się projektowanie ogrodów i zakładaniem ogrodów do zaprojektowania i założenia nie ogrodów, a placów zabaw. Tak. Otóż właśnie takich rozwiązań chwytają się architekci miejscy odpowiadający za koncepcję nowoczesnych, nowych osiedli w tak miastach, jak wspomniana już Warszawa. Wiadomo bowiem nie od dziś, że pośród zatłoczonych ulic i gąszczu budynków znajdzie się jeszcze miejsce na piaskownicę, kilka huśtawek i karuzelę. Nie mniej jednak, dziś ludzie dorośli zarówno dla siebie i dla swoich dzieci chcą jak największej możliwości odizolowania się od zgiełku miasta. To też coraz częściej place zabaw zamieniane są w ogrody i odwrotnie-ogrody w place zabaw. I szczerze powiedziawszy, nie można było naprawdę znaleźć lepszego rozwiązania, aniżeli zatrudnienie specjalistów od projektowania ogrodów. Oni bowiem (architekci krajobrazu) podczas studiów rzeczywiście również uczą się, jak zaprojektować place zabaw odpowiednie dla dzieci w danym wieku. Zakradanie placu zabaw, to oczywiście nie to samo, co projektowanie ogrodów. Nie mniej jednak, osoby, które potrafią sporządzić profesjonalne projekty ogrodów, posiadają także wiedzę, gdzie najlepiej postawić chybotkę, gdzie przeplotnię, jakiej nawierzchni użyć, aby upadki dzieci podczas zabaw nie były dotkliwe, jaki rodzaj trawy posiać, a jakimi drzewami osłonić plac zabaw od słońca. Możliwe jest także inne rozwiązanie. Otóż w ramach ogrodu stworzyć można plac zabaw oraz wyodrębnić pewien kawałek zieleni, na którym będzie można zrobić sobie piknik itd. Wtedy często o pielęgnację ogrodów tego typu dbają sami mieszkańcy danych osiedli i wcale nie narzekają przy tym na brak narzędzi ogrodowych. Wiedzą bowiem, że tenogród- plac zabaw dobrze służy nie tylko im, ale także dzieciom, w związku z czym warto jest o taki kawałek zieleni dbać samemu nie czekając na służby miasta Warszawa.

Posted in Architektura krajobrazu | Komentowanie nie jest możliwe

Systemy nawadniania

Dla osób, które pragną posiadać piękny i wypielęgnowany ogród, a jednocześnie nie mają czasu na jego podlewanie dobrym rozwiązaniem będzie automatyczny system nawadniania. Odpowiednio zaprogramowane nawadnianie pozwoli na prawidłowy rozwój trawnika i roślin ogrodowych. Nawadnianie automatyczne pozwala na stałą kontrolę zużywanej wody i regulację podlewania w okresach mniejszego nasłonecznienia. Odpowiednia ilość wody pozwala na zachowanie odpowiedniego odżywiania roślin, co przekłada się na ich wygląd i rozwój. Automatyczny system nawadniania sprawia, że nie musimy przejmować się rozwijaniem i zwijaniem węży ogrodowych lub przestawianiem zraszaczy. W skład systemu nawadniającego wchodzą: programator jednosekcyjny lub wielosekcyjny, zawór główny instalacji, kran, skrzynka zaworowa, elektrozawory, złącza, rury z polietylenu, puszki podłączeniowe, przedłużki oraz zraszacze. Montaż systemu nawadniania łączy się z dokładnym rozplanowaniem całej powierzchni ogrodu i instalacją systemu. Stosując się do porad dostępnych w Internecie taki system z powodzeniem można założyć samodzielnie. Automatyczny system nawadniania pozwala na zaoszczędzenie wody oraz czasu. Wpływa na dobre utrzymanie trawnika oraz roślinności w ogrodzie.

Posted in Praktyczne porady | Komentowanie nie jest możliwe

Jak nadać własnemu ogrodowi lepszy wygląd?

Według teorii architektury krajobrazu ogrody dzielą się na: krajobrazowe i symetryczne. Drugie na razie zostawmy i zajmijmy się tymi pierwszymi. Ogród krajobrazowy, to mówiąc prościej nasz przydomowy ogród, ogródek. Ten, w którym mamy ścieżkę do garażu wyłożoną z kostki brukowej i ten, w którym z naszym autem sąsiadują różnego rodzaju rośliny krzewy, nasadzenia oraz elementy infrastruktury ogrodowej (ławki, stoliki, oczko wodne). Dla oddzielenia tej strefy codziennej, od tej nazwijmy ją „relaksacyjnej” decydujemy się na przeróżne rozwiązania. Oto najciekawsze z nich. Nie chcąc burzyć harmonii ogrodu, mając przy tym ścieżki, po których bez problemu poruszać się możemy między zielenią, powinniśmy zdecydować się na naturalne materiały do budowy ścieżek. Jednymi z najczęściej używanych są tu granit i bazalt. Granity i bazalty są połączeniem wygody i funkcjonalności oraz wcześniej wspomnianej harmonii. Nie zaburzają „naturalnego efektu” oraz spaceruje się po nich nawet lepiej niż po kostce brukowej czy terakocie. Dla naszego komfortu, a także estetyki warto również pomyśleć o otoczce dla oczka wodnego z piaskowca, który bardzo dobrze wchłania wodę i jeszcze lepiej się prezentuje. Oto kilka rad, aby nasze przydomowe ogrody, ogródki stały się znacznie bardziej „naturalne”.

Posted in Ogród inaczej | Komentowanie nie jest możliwe

Dbamy o „zieloną ścianę”

Nożyce do żywopłotu to narzędzie popularne i proste w obsłudze. Mogą one być ręczne, elektryczne i spalinowe. Na ich wybór decydujący wpływ ma to, gdzie będą używane – czy będzie to park, sad czy po prostu prywatny ogród. Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość żywopłotu oraz rodzaj tworzących go roślin. Do małego, domowego żywopłotu często wystarczą zwyczajne nożyce do przycinania gałązek krzewów. Użycie narzędzia tego rodzaju nie daje jednak możliwości nadania żywopłotowi idealnego i równego kształtu. Do użytku na działce idealnie nadadzą się nożyce elektryczne, które pozwolą na skuteczne pielęgnowanie średniej wielkości żywopłotu. Do pracy na dużych terenach – w parkach i sadach, nadadzą się nożyce napędzane silnikiem spalinowym albo elektrycznym o dużej mocy. Posiadają one dużą powierzchnię roboczą i doskonale nadają się do przycinania żywopłotów o większej objętości. Przy wyborze nożyc uwagę należy zwrócić także na uchwyt. Powinien on być wygodny i umożliwiać pracę w pionie i poziomie. Niektóre narzędzia posiadają osłonkę na rękę, która chroni ją przed odpryskami ścinanych gałęzi. Równie ważne są noże. Powinny one być wykonane ze stali nierdzewnej. Ich tworzywo oraz sposób szlifowania wpływa na trwałość oraz wytrzymałość na obciążenia. Im szerszy jest żywopłot, tym dłuższe ostrza powinny mieć nożyce. Gdy żywopłoty są duże i zdrewniałe, należy szczególnie zwrócić uwagę na moc silnika i jego moment obrotowy. Parametry takie w tym przypadku muszą być wysokie, gdyż umożliwiają nożycom szybkie cięcie oraz efektywną pracę.

Posted in Praktyczne porady | Komentowanie nie jest możliwe

Oaza spokoju

Zakładanie ogrodów zyskuje coraz większą popularność w przestrzeniach dużych miast, takich, jak choćby Warszawa. I nie chodzi tu wcale o przydomowe ogrody osób prywatnych, ale o ogrody, tereny zieleni, które mają charakter miejsc publicznych, gdzie mogą przychodzić i przebywać wszyscy ludzie. Takie ogrody są właśnie niezwykle istotnym elementem przestrzeni dużych miast. Dlaczego? Otóż dlatego, że pośród sieci budynków, ulic, linii tramwajów jest naprawdę mało miejsca, aby wiosną bądź latem można było wyjść z dziećmi na piknik bądź odprężyć się w miłym otoczeniu przyrody. Tu z pomocą przychodzą właśnie firmy, które zawodowo zajmują się projektowanie ogrodów oraz zakładaniem ogrodów na późniejszym etapie prac. Projekty ogrodów jednak nie mogą być sporządzone ot tak i przedstawione władzom miasta Warszawa. Wszystko musi się odbywać zgodnie z procedurą, a ta nakazuje najpierw rozpisać przetarg właśnie na najlepsze projekty ogrodów w danym miejscu. Dopiero w momencie, gdy konkretna koncepcja ogrodu wygra, pracownicy firm zajmujących się architekturą krajobrazu mogą śmiało przystąpić do zakładania ogrodu wedle projektu. Jest to jednakże zadanie ciężkie pod względem fizycznym oraz bardzo czasochłonne, ponieważ, aby projekty ogrodu w stu procentach przenieść do świata rzeczywistego, potrzeba nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale także specjalnych narzędzi ogrodowych. Należy przecież wszystko w ogrodzie zaaranżować tak, aby stan rzeczywisty zgadzał się z projektem. Gdy już wszystko zostanie zrobione, pozostaje jedynie stała, regularna pielęgnacja ogrodu. Często zajmują się tym także pracownicy firmy odpowiedzialnej za zakładanie ogrodu. Nie mniej jednak najczęściej pielęgnacja ogrodu pozostaje w gestii pracowników zatrudnionych przez miasto Warszawa. Koniec końców wszystko sprowadza się do troski o komfort mieszkańców dużych miast. O komfort rozumiany, jako możliwość spędzania wolnego czasu pośród drzew, traw, a czasem nawet fontann. Ogrody w realiach współczesnych, wielkich miast mogą okazać się naprawdę miłą i przyjemną oazą spokoju.

Posted in Architektura krajobrazu | Komentowanie nie jest możliwe

Pielęgnacja trawnika

Wypielęgnowany, zielony i gładki trawnik bez wątpienia jest ozdobą każdego ogrodu. Stanowi efektowne tło dla innych roślin i dostarcza otoczeniu sporą ilość tlenu oraz podnosi wilgotność powietrza. Spełnia także funkcję praktyczną – można na nim rozłożyć koc i odpocząć. Pierwszym i niezwykle ważnym etapem założenia trawnika jest przygotowanie podłoża. Teren powinien być oczyszczony z kamieni, korzeni i chwastów. Do przygotowania podłoża pod trawnik dobrze sprawdzą się widły lub glebogryzarka. Nawet zasianie najdroższych gatunków trawy lub zainstalowanie systemu nawadniania nie pomoże, gdy grunt nie będzie przygotowany. Przed zakupem nasion lub gotowego trawnika trzeba się zastanowić, jaką funkcję będzie spełniał – rekreacyjną czy ozdobną. Ważna jest też lokalizacja trawnika – czy miejsce jest nasłonecznione czy zacienione. Nasiona możemy samodzielnie wysiać lub kupić trawnik z rolki. W przypadku gotowej darni teren musi być także przygotowany i nawilżony. Gdy już trawa zostanie zasiana, pozostaje jej pielęgnacja – koszenie, nawożenie, podlewanie, napowietrzanie i odchwaszczanie. Do przechowywania narzędzi ogrodowych przydadzą się estetyczne meble metalowe. Zabiegi te pozwolą na utrzymanie estetycznego wyglądu i dobrej kondycji trawnika.

Posted in Praktyczne porady | Komentowanie nie jest możliwe

Słowo o ogrodach ozdobnych

Ogrody ozdobne rządzą się zupełnie innymi prawami niż tereny zielone, które widzimy na co dzień. Nie ma tu miejsca na ścieżki wyłożone kostką brukową, meble metalowe czy kosze na śmieci. Ogrody ozdobne mają pełnić tylko i wyłącznie dwie funkcje- przyciągać uwagę oraz zachwycać naturalnością. Ścieżki są tu poprowadzone w sposób najróżniejszy. Nie koniecznie odzwierciedlając nasze myślenie, że wszystko musi być „pod linijkę”. Dobrymi przykładami są tutaj ogrody barokowe i rokokowe. Wszelkiego rodzaju „trasy” dla zwiedzających wykonane są z naturalnych materiałów takich jak granit czy bazalt. Również w takich ogrodach bardzo rozwinięta jest infrastruktura zdobnicza w postaci fontann czy też oczek wodnych o najróżniejszych kształtach. Dla zabezpieczenia cennej roślinności wokół takiej infrastruktury najczęściej „obkłada” się ją piaskowcem. Jest jednak w tym wszystkim mały haczyk. Do kategorii ogrodów ozdobnych, zaliczamy również ogród modernistyczny, który jak sama nazwa mówi, obok pięknej roślinności i jej nowych odmian, stawia również na rozwiązania współczesne architektonicznie. Tam właśnie znaleźć możemy ścieżki wykonane z kostki brukowej, której jednak forma jest nietuzinkowa i wykonuje się ją na specjalne zamówienie.

Posted in Ogród inaczej | Komentowanie nie jest możliwe